Naar de inhoud

Het CBR theorie-examen in cijfers

Wat gaat het vaakst fout als je leert voor het theorie-examen auto? Cursisten van HaalTheorie gaven van 6 september tot 21 oktober 2026 samen 109.593 antwoorden op 936 oefenvragen. Hieronder staat per onderwerp, per verkeerssituatie en per soort vraag welk deel daarvan fout was.

De belangrijkste uitkomsten

  • Gemiddeld is 15,0% van de antwoorden op oefenvragen fout.
  • Inhalen en voorsorteren gaat het vaakst mis (19,3% fout), gevolgd door verkeersborden en aanwijzingen (18,7%) en verantwoord en milieubewust rijden (16,2%). Medicijnen, alcohol en vermoeidheid gaat het minst vaak mis (8,9%).
  • Per situatie zijn voorsorteren (22,0%), bus en bushalte (20,1%) en tram (19,4%) het lastigst; haaientanden het makkelijkst (9,9%).
  • Animatievragen gaan veel vaker mis (24,8%) dan vragen bij een foto (15,1%) of zonder beeld (13,9%).
  • Ja-of-neevragen gaan minder vaak mis (14,0%) dan meerkeuzevragen (16,1%).

Per onderwerp van het examen

De vijftien onderwerpen uit de cursus, van vaakst naar minst vaak fout.

OnderwerpAntw.Fout
Inhalen en voorsorteren8.33219,3%
Verkeersborden en aanwijzingen18.93718,7%
Verantwoord en milieubewust rijden12.10016,2%
Voorrang en voor laten gaan7.14915,6%
Bijzondere manoeuvres5.34015,4%
Algemene verkeersdeelnemers2.98615,2%
Snelheden en limieten4.80614,4%
Verlichting5.26014,4%
Parkeren en stilstaan6.81814,0%
Aanhangwagens en slepen3.30213,8%
Noodsituaties en veilig reageren9.02212,9%
Wetgeving7.56212,2%
Voertuigkennis10.36511,2%
Wegmarkeringen5.35010,8%
Medicijnen, alcohol en vermoeidheid2.2648,9%

Per verkeerssituatie

Een vraag telt mee bij een situatie als de vraag of de uitleg die situatie noemt. Een vraag kan dus bij meer dan één situatie horen. Alleen situaties met minstens 10 vragen en 1.000 antwoorden staan erin. Bij een onderstreepte situatie hoort een uitleg in de kennisbank.

SituatieAntw.Fout
Voorsorteren2.40222,0%
Bus en bushalte1.46620,1%
Tram1.42519,4%
Binnen of buiten de bebouwde kom4.25519,0%
Voorrang van rechts2.93018,7%
Inhalen9.93518,2%
Rijstroken11.18118,0%
Voetgangers5.79018,0%
Zebrapad1.68717,5%
Uitritten1.67817,4%
Afslaan12.73016,6%
Vrachtwagens4.45716,5%
Mist3.07716,3%
Fietspaden en fietsstroken4.76415,8%
Voorrangsvoertuigen1.74515,6%
Aanhangwagens3.24614,8%
Verkeerslichten1.85814,1%
Autosnelweg6.70314,1%
Fietsers8.09714,0%
Parkeren8.89112,7%
Rijhulpsystemen (ADAS)1.79611,4%
Rotondes1.28510,8%
Alcohol en drugs3.02210,2%
Haaientanden1.9599,9%

Per soort vraag

Op het examen krijg je vragen met een foto, vragen zonder beeld en animatievragen, in totaal 50 vragen in 30 minuten, en je bent geslaagd met 44 goed. Zo vaak gaat elke soort mis:

VormAntw.Fout
Animatievraag1.85724,8%
Vraag bij een foto77.06015,1%
Vraag zonder beeld30.06713,9%
AntwoordvormAntw.Fout
Meerkeuze45.91716,1%
Ja of nee62.50514,0%

Wat betekent dit voor je examen?

Oefen het meest waar de meeste punten liggen: voorsorteren, bus en bushalte en tram gaan vaker mis dan gemiddeld, en animatievragen helemaal. Wie alleen leest, haalt die vragen niet; je moet de situatie zien en op tijd beslissen. Lees bij elke fout waarom het antwoord anders is, en doe daarna volledige oefenexamens op tijd.

Bekijk de theoriecursus

Zo zijn de cijfers geteld

  • Bron: elk antwoord dat cursisten in de cursus van HaalTheorie op een oefenvraag gaven, van 6 september tot 21 oktober 2026.
  • Niet meegeteld: proefantwoorden en antwoorden van ons eigen team. Er staan alleen totalen in, geen gegevens van personen.
  • Fout betekent: het gegeven antwoord was niet het goede antwoord. Een vraag die iemand vaker maakte, telt elke keer mee.
  • Het zijn oefenvragen tijdens het leren, geen uitslagen van het CBR. Een hoog percentage zegt dat iets lastig is om te leren.
  • Bijgewerkt op 21 oktober 2026. Lees ook hoe moeilijk het CBR theorie-examen is en de meest gemaakte fouten.

Deze cijfers gebruiken? Noem dan als bron: HaalTheorie, Het CBR theorie-examen in cijfers (oktober 2026), met een link naar haaltheorie.nl/theorie-examen-in-cijfers.

Veelgestelde vragen

Wat is het moeilijkste onderdeel van het theorie-examen auto?

In de oefencijfers van HaalTheorie gaat inhalen en voorsorteren het vaakst mis: 19,3% van de antwoorden is fout, tegen 15,0% gemiddeld. Daarna komen verkeersborden en aanwijzingen (18,7%) en verantwoord en milieubewust rijden (16,2%).

Welke verkeerssituaties gaan het vaakst fout?

Vragen over voorsorteren (22,0% fout), bus en bushalte (20,1%) en tram (19,4%). Haaientanden gaat het minst vaak mis (9,9%).

Zijn animatievragen moeilijker dan gewone vragen?

In onze cijfers wel: 24,8% van de antwoorden op animatievragen is fout, tegen 15,1% bij vragen met een foto. Bij een animatie moet je een bewegende situatie op tijd inschatten, en dat vraagt oefening.

Zijn dit uitslagen van het CBR?

Nee. Het zijn antwoorden op oefenvragen die cursisten van HaalTheorie tijdens het leren gaven. Ze laten zien wat lastig is om te leren, niet hoeveel mensen slagen voor het CBR-examen.