Naar de inhoud

Gratis auto theorie oefenen

Hier oefen je gratis voor je CBR theorie-examen auto: 20 oefenvragen over 11 onderwerpen van het examen, met het goede antwoord en de uitleg. Je hebt geen account nodig. Wil je weten of je nu zou slagen? Doe dan het gratis oefenexamen van 7 vragen, met vragen bij een foto zoals op het examen.

Doe het gratis oefenexamen

Welke onderwerpen gaan het vaakst mis?

Cursisten van HaalTheorie gaven van 6 september tot 21 oktober 2026 samen 109.593 antwoorden op oefenvragen. Per onderwerp zie je welk deel daarvan fout was. Het zijn oefenvragen tijdens het leren, geen uitslagen van het CBR: een hoger percentage betekent dat een onderwerp vaker misgaat, dus daar win je het meest met oefenen.

OnderwerpAntwoordenFout
Inhalen en voorsorteren8.33219,3%
Verkeersborden en aanwijzingen18.93718,7%
Verantwoord en milieubewust rijden12.10016,2%
Voorrang en voor laten gaan7.14915,6%
Bijzondere manoeuvres5.34015,4%
Algemene verkeersdeelnemers2.98615,2%
Snelheden en limieten4.80614,4%
Verlichting5.26014,4%
Parkeren en stilstaan6.81814,0%
Aanhangwagens en slepen3.30213,8%
Noodsituaties en veilig reageren9.02212,9%
Wetgeving7.56212,2%
Voertuigkennis10.36511,2%
Wegmarkeringen5.35010,8%
Medicijnen, alcohol en vermoeidheid2.2648,9%

Per verkeerssituatie en per soort vraag staan de cijfers in het CBR theorie-examen in cijfers. Wat elk onderdeel lastig maakt, lees je in hoe moeilijk het CBR theorie-examen is.

20 gratis oefenvragen met uitleg

Lees de vraag, kies in gedachten je antwoord en klap dan het antwoord open. De uitleg zegt waarom het goed is.

Noodsituaties en veilig reageren

  1. Het regent. Waar is de kans op aquaplaning het grootst?

    • Op een wegdek met spoorvorming
    • Bij een in- en uitrit van een parkeerplaats
    • Op het hele wegdek
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Op een wegdek met spoorvorming. In de sporen van een wegdek met spoorvorming blijft water staan. Je banden kunnen dat niet snel genoeg afvoeren, waardoor er een waterlaagje tussen band en wegdek komt.

  2. Jouw auto is in het water geraakt. Je besluit een ruit in te slaan. Wat is de beste keuze?

    • De voorruit
    • De zijruit
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: De zijruit. Een zijruit is van gehard glas en valt bij een harde klap in stukjes uiteen. De voorruit is van gelaagd glas met folie ertussen en is bijna niet in te slaan. Sla de zijruit in een hoek in.

Snelheden en limieten

  1. Je wordt ingehaald. Mag je dan je snelheid verhogen?

    • Ja
    • Nee
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Nee. Wie wordt ingehaald, mag zijn snelheid niet verhogen. Je geeft de ander de ruimte om de inhaalactie veilig af te maken.

  2. Op welke wegen kan de maximumsnelheid 130 km/u zijn?

    • Autowegen
    • Autosnelwegen
    • Autowegen en autosnelwegen
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Autosnelwegen. 130 km/u kan alleen op een autosnelweg gelden. Op een autoweg is de maximumsnelheid 100 km/u.

Verlichting

  1. Je rijdt in de regen met mistachterlicht aan. Mag dat?

    • Ja
    • Nee
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Nee. Mistachterlicht mag alleen bij mist of sneeuwval als je minder dan 50 meter ver kunt zien. Bij gewone regen verblindt het achteropkomend verkeer.

  2. Wanneer mag je met alleen het dagrijlicht rijden?

    • Alleen overdag
    • Alleen in de nacht
    • Overdag en in de nacht
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Alleen overdag. Dagrijlicht is er om overdag beter gezien te worden. In het donker verlicht het de weg niet genoeg en vaak gaan de achterlichten niet mee aan, dus dan rijd je met dimlicht.

Verkeersborden en aanwijzingen

  1. Het rode licht bij een spoorweg knippert. Wat betekent dit?

    • Er nadert geen trein
    • Buiten werking
    • Er nadert een trein
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Er nadert een trein. Een knipperend rood licht bij een overweg betekent: stoppen, er komt een trein. Een knipperend wit licht betekent dat er geen trein nadert.

  2. Na een ongeval is een rijstrook afgesloten. Wanneer mag je de rijstrook weer gebruiken?

    • Pas als het rode kruis weg is en er een groene pijl staat
    • Zodra je het ongeval gepasseerd bent
    • Zodra er geen hulpdiensten meer staan
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Pas als het rode kruis weg is en er een groene pijl staat. Een rijstrook met een rood kruis boven de weg is dicht. Je mag hem pas weer gebruiken als het rode kruis is vervangen door een groene pijl.

Bijzondere manoeuvres

  1. Wie moet je voor laten gaan als je uit een uitrit komt?

    • Alle weggebruikers
    • Alle weggebruikers behalve voetgangers
    • Alle weggebruikers behalve motorvoertuigen
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Alle weggebruikers. Uit een uitrit de weg oprijden is een bijzondere manoeuvre. Dan laat je iedereen voorgaan, ook voetgangers op het trottoir.

Parkeren en stilstaan

  1. Waar mag je op de rijbaan van een voorrangsweg parkeren?

    • Binnen de bebouwde kom
    • Buiten de bebouwde kom
    • Binnen en buiten de bebouwde kom
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Binnen de bebouwde kom. Parkeren op de rijbaan van een voorrangsweg is alleen buiten de bebouwde kom verboden. Binnen de bebouwde kom mag het, als er geen ander verbod geldt.

Medicijnen, alcohol en vermoeidheid

  1. Sommige medicijnen verlagen het reactievermogen. Wat is het gevolg als je die medicijnen met alcohol gebruikt?

    • Ze versterken elkaar, waardoor je reactietijd langer wordt
    • Alcohol heft de werking van het medicijn juist op
    • Er gebeurt niets bijzonders zolang je de dosering aanhoudt
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Ze versterken elkaar, waardoor je reactietijd langer wordt. Alcohol en deze medicijnen versterken elkaars dempende werking. Je reageert daardoor nog trager dan door elk van de twee alleen.

  2. Kunnen medicijnen met een gele sticker je rijvaardigheid beïnvloeden?

    • Ja
    • Nee
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Ja. Een gele sticker waarschuwt dat een medicijn bijwerkingen kan hebben zoals slaperigheid, duizeligheid of een trager reactievermogen. Dan kan rijden gevaarlijk zijn.

Aanhangwagens en slepen

  1. Vanaf welke toegestane maximum massa moet een aanhangwagen een eigen kenteken hebben?

    • Bij meer dan 400 kg
    • Bij meer dan 600 kg
    • Bij meer dan 750 kg
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Bij meer dan 750 kg. Een aanhangwagen met een toegestane maximum massa van meer dan 750 kg krijgt een eigen geel kenteken. Is hij lichter, dan voert hij een witte plaat met het kenteken van de auto.

  2. Je hebt alleen een rijbewijs B. Welke aanhangwagen mag je trekken?

    • Alle aanhangwagens
    • Sommige aanhangwagens
    • Geen aanhangwagens
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Sommige aanhangwagens. Met rijbewijs B mag je een aanhangwagen tot 750 kg trekken, of een zwaardere zolang de hele combinatie niet zwaarder is dan 3.500 kg.

Wetgeving

  1. Je bent geslaagd voor je rijbewijs B. Hoeveel passagiers mag je maximaal vervoeren?

    • 6 passagiers
    • 8 passagiers
    • 9 passagiers
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: 8 passagiers. Met rijbewijs B rijd je een auto met maximaal 9 zitplaatsen, de bestuurder meegeteld. Naast jezelf zijn dat dus 8 passagiers.

  2. Soms wordt het verkeer geregeld door een verkeersregelaar. Moet je de aanwijzingen van deze personen volgen?

    • Ja
    • Nee
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Ja. Aanwijzingen van een verkeersregelaar gaan boven verkeerslichten, borden en de gewone verkeersregels. Ze niet opvolgen is strafbaar.

Voertuigkennis

  1. Waar kun je het gewicht van jouw auto terugvinden?

    • Op het vrijwaringsbewijs
    • Op het kentekenbewijs
    • Op het keuringsbewijs
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Op het kentekenbewijs. De massa van je auto staat op het kentekenbewijs, bij de officiële voertuiggegevens.

  2. Je vervoert een kind met een lengte van 95 cm in een personenauto. Moet het kind in een geschikt kinderzitje?

    • Ja
    • Nee
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Ja. Kinderen kleiner dan 1,35 meter vervoer je in een goedgekeurd kinderzitje dat bij hun lengte past. Een gewone gordel beschermt hen niet genoeg.

Verantwoord en milieubewust rijden

  1. Wat kun je doen om te voorkomen dat op een besneeuwde weg de aangedreven wielen gaan doorslippen?

    • Meer gas geven
    • Minder gas geven
    • De handrem gebruiken
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: Minder gas geven. Op sneeuw is er weinig grip. Met minder gas komt er minder kracht op de aangedreven wielen, zodat ze minder snel gaan slippen.

  2. Je rijdt met hoge toeren. Wat gebeurt er met de CO2-uitstoot?

    • De CO2-uitstoot neemt af
    • De CO2-uitstoot neemt toe
    Bekijk het antwoord

    Goed antwoord: De CO2-uitstoot neemt toe. Bij hoge toeren verbruikt de motor meer brandstof, en meer brandstof betekent meer CO2. Schakel daarom vroeg op en rijd met een laag toerental.

Zo oefen je verder

Deze vragen laten zien hoe het examen vraagt, maar nog niet of je klaar bent. Het echte examen bestaat uit 50 vragen in 30 minuten, en je bent geslaagd met 44 goed. Klaar ben je als je meerdere volledige oefenexamens op tijd ruim haalt.

ExamenKlaar Deluxe voor € 39Alle theorie, 20 volledige oefenexamens en uitleg bij elke vraag, 3 maanden toegang.Start de cursus voor € 39

Een plan per week staat in theorie-examen oefenen: het stappenplan.

Veelgestelde vragen over gratis theorie oefenen

Is auto theorie oefenen hier echt gratis?

Ja. De 20 oefenvragen op deze pagina en het gratis oefenexamen van 7 vragen kosten niets. Je hebt geen account nodig en je laat geen e-mailadres achter.

Lijken deze oefenvragen op het CBR-examen?

Ze gaan over dezelfde onderwerpen en hebben dezelfde vorm als op het examen: meerkeuze en ja of nee. Op het examen krijg je daarnaast vragen bij een foto, sleepvragen en animatievragen. Die oefen je in het gratis oefenexamen en in de cursus.

Hoe ziet het CBR theorie-examen auto eruit?

Het examen bestaat uit 50 vragen in 30 minuten, en je bent geslaagd met 44 goed. Het is één doorlopend examen met meerkeuzevragen, ja-of-neevragen, sleepvragen en animatievragen.

Welke onderwerpen gaan het vaakst mis?

In de oefencijfers van HaalTheorie gingen inhalen en voorsorteren (19,3% fout) en verkeersborden en aanwijzingen (18,7%) het vaakst mis, en medicijnen, alcohol en vermoeidheid (8,9%) het minst. Dat zijn oefenvragen tijdens het leren, geen CBR-uitslagen.

Hoe oefen ik het beste voor mijn theorie-examen?

Begin met een korte toets om te zien waar je staat, oefen daarna de onderwerpen waar je punten laat liggen, en lees bij elke fout waarom het antwoord anders is. Doe tot slot volledige oefenexamens op tijd, en reserveer je examen als je die meerdere keren ruim haalt.